Trening funkcjonalny Kraków
W treningu funkcjonalnym pracujemy przede wszystkim nad ogólną sprawnością. Koncentrujemy się w nim na funkcji, czyli na tym, żeby ćwiczenia ułatwiały codzienne funkcjonowanie. Właśnie dlatego polegają one na wykonywaniu ruchów podobnych do tych, które wykonujemy każdego dnia, np. wstawanie z łóżka, dźwiganie przedmiotów z ziemi lub robienie porządków w domu.
Sprawdź opinie osób, którym pomogłem 👇
Czym jest trening funkcjonalny i jak wygląda?
Do treningu wykorzystuje się sprzęt, np.: piłki szwajcarskie, liny TRX, piłki bosu, taśmy, gumy itp. Często wprowadza się też elementy pracy nad równowagą. Jest to doskonały trening zwłaszcza dla osób starszych, dla których bardzo ważne jest zachowanie sprawności na co dzień. Wbrew pozorom trening funkcjonalny nie należy do najłatwiejszych. Odpowiednia intensywność oraz często wymagające ruchy potrafią mocno zmęczyć!
Trening trwa od 40 do 60 minut. Ćwiczenia są przeprowadzane w formie stacji tj. po wykonaniu jednej serii, przechodzimy do kolejnych i powtarzamy taki obwód kilkukrotnie. Przerwy między ćwiczeniami nie powinny trwać dłużej niż 90 sekund.
Zalety treningu funkcjonalnego
- pozytywnie wpływa na samopoczucie
- poprawia ogólnie pojętą sprawność
- zwiększa siłę mięśniową
- kształtuje sylwetkę
- wzmacnia mięśnie głębokie brzucha i grzbietu
- zapobiega bólom kręgosłupa oraz poważnym kontuzjom
- doskonali kondycję
Trening mentalny pomoże Ci:
- lepiej sobie radzić z trudnymi emocjami i stresem
- zbudować prawdziwą pewność siebie opartą o to jakim jesteś człowiekiem
- skutecznie realizować wyznaczone cele
- tworzyć lepsze relacje z ludźmi
- kreować życie o jakim marzysz
- efektywniej wykorzystywać czas w pracy
- osiągać lepsze wyniki sportowe
- cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym
Trening mentalny – rozwój osobisty i duchowy
W treningu mentalnym wykorzystuje się techniki oraz metody zaczerpnięte z rozwoju osobistego i duchowego. Te dwie dziedziny bardzo mocno przeplatają się ze sobą i jest to najbardziej skuteczna metoda pracy z człowiekiem. Wizualizacja, rozmowa ze swoim wewnętrznym dzieckiem, dialog wewnętrzny, medytacja i wiele innych form pracy nad sobą. To wszystko finalnie ma pomóc Ci stać się lepszym człowiekiem dla siebie i innych. A to wszystko po to, żeby żyć tak jak Ty chcesz!
Czym zajmuje się trener mentalny?
Jeśli zastanawiasz się nad współpracą z trenerem mentalnym, jesteś we właściwym miejscu.
Kobe Bryant i Michael Jordan pracowali z trenerami mentalnymi. Tom Brady (7 Super Bowls później) wciąż ma obsesję na punkcie rozwijania „umysłu mistrza”. Russel Wilson przysięga na trening mentalny i przypisuje mu pomoc w przezwyciężeniu pewnego miażdżącego przechwytu na linii bramkowej.
Rzeczywistość jest taka, że na najwyższych poziomach każdy jest fizycznie utalentowany. Większość elitarnych sportowców jest elitarna dzięki swojej grze mentalnej. Zarówno trening fizyczny, jak i mentalny są kluczowe do osiągania wyników sportowych na najwyższym poziomie.
Fakt ten jest coraz bardziej uznawany. Ale, pomimo rosnącej popularności treningu wydajności psychicznej, wielu sportowców są nadal niejasne o tym, co, dokładnie, trener psychiczny faktycznie robi. Wyjaśnijmy to sobie. Oto czym zajmuje się trener mentalny.
1. Identyfikuje Twój obecny poziom sprawności umysłowej
Być może najłatwiejszym sposobem zilustrowania tego, co robi trener mentalny, jest narysowanie oczywistej analogii między treningiem mentalnym a fizycznym.
Trener fizyczny zaczyna od określenia stanu fizycznego klienta. Jeśli trenujesz siłę dolnej części ciała, na przykład, przeprowadzi cię przez serię ćwiczeń, aby sprawdzić, ile kilogramów weźmiesz na swoje barki, ile wyciskasz, jak wygląda twoja forma i tak dalej. Przejrzy twoją aktualną dietę, aby sprawdzić, jakie są twoje makroskładniki. Przyjrzy się twojej codziennej rutynie. W ten sam sposób, trener mentalny zaczyna od zidentyfikowania mentalnych fundamentów klienta.
Kiedy rozpoczynam trening mentalny, oceniam czynniki leżące u podstaw stanu psychicznego klienta – sen, ćwiczenia, odżywianie i zaangażowanie w rzeczy, które są jego pasją. Obserwuję, jak sportowiec radzi sobie na boisku lub korcie i oceniam czynniki, które go rozpraszają, denerwują lub dodają mu pewności siebie.
Krótko mówiąc, trening mentalny zaczyna się od oceny sytuacji, w której znajduje się sportowiec, dzięki czemu można opracować plan poprawy.
2. Przygotuje strategię Twojego rozwoju umysłowego
Wróćmy do analogii z treningiem fizycznym: Kiedy trener fizyczny wie, w jakim punkcie znajduje się sportowiec, tworzy plan, który pozwoli mu iść naprzód. To prawdopodobnie obejmuje dedykowany reżim treningowy, plan żywieniowy – wszystko dostosowane do konkretnych obszarów wzrostu, które plan jest ukierunkowany.
Podobnie trener mentalny opracuje plan poprawy wyników w oparciu o zrozumienie unikalnych uwarunkowań psychicznych sportowca.
Jeśli któraś z tych czterech elementów – sen, ćwiczenia, odżywianie, pasja – są rozregulowane, ich wyrównanie to pierwsza kolejność działań. Stamtąd kierowane są konkretne obszary do poprawy.
Jeśli sportowiec jest rozproszony przez off-the-field relacji, trener psychiczny zaproponuje taktyki w celu zwiększenia koncentracji. Jeśli dokręcić się w sytuacjach sprzężenia, trener psychiczny zapewni plan, aby pomóc im skupić się na procesie nad wynikami, co pozwala na swobodniejszą grę i większe prawdopodobieństwo wejścia do strefy.
3. Pomoże Ci przezwyciężyć Twoje bariery umysłowe
A to prowadzi nas do ostatniego etapu: taktycznego zastosowania zasad wydajności umysłowej. Aby zakończyć analogię do treningu fizycznego: To jest etap, w którym trener nadzoruje rzeczywisty trening. Dokonał oceny, zaproponował plan – teraz jest na siłowni i prowadzi Cię przez sesję.
Trening mentalny polega na tym samym. W niektórych okolicznościach może to nawet oznaczać, że trener mentalny przyjdzie na miejsce, aby przeprowadzić trening z zawodnikiem, pomagając mu wcielić w życie umiejętności mentalne, które przećwiczył w rzeczywistych sytuacjach. W przypadku spotkań wirtualnych, trener mentalny może zaoferować informacje zwrotne na temat wyników.
Kluczowe na tym etapie jest to, że plan jest realizowany w praktyce. Co ważne, taktyczne zastosowanie zasad mentalnych różni się w zależności od sportowca. Każdy jest inaczej skonstruowany – ale każdy może osiągnąć strefę.
Czy chcesz skorzystać z treningu mentalnego?
Jeśli chcesz skorzystać z treningu mentalnego, jesteś w dobrym miejscu. Sportowcy mogą stać się elitą poprzez trening mentalny. Podczas gdy szczegóły treningu mentalnego są nadal nieznane wielu sportowcom, rzeczywistość jest taka, że proces ten jest drop-dead taktyczny. Trening mentalny to nie wizyta u psychiatry – to optymalizacja twojej gry mentalnej, dzięki której możesz zdominować konkurencję.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o treningu mentalnym – lub rozpoczęciem programu treningu mentalnego – porozmawiajmy. Pomagam sportowcom na wszystkich poziomach sportowych poprawiać wyniki poprzez trening mentalny w formie wirtualnej i osobistej.
Współpraca ze mną to
– Indywidualne podejście
– Bezpieczeństwo
– Wsparcie mentalne
– Towarzystwo
Co zyskasz?
– Pewne efekty
– Lepsze samopoczucie
– Poprawę stylu życia
– Więdzę
Znajdziesz mnie w:
Dołącz do grona osób, którym pomogłem!
Skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Może właśnie tego potrzebujesz?