Trening medyczny

Trening medyczny Kraków - Adrian Bugno

Trening medyczny – czym jest?

Trening medyczny jest formą ćwiczeń skierowaną do osób, które cierpią na różnego rodzaju choroby przewlekłe oraz dolegliwości bólowe. Odpowiednio zaplanowany trening przed specjalistę pomaga w procesie powrotu do zdrowia oraz wzmocnić zdrowie w przypadku chorób przewlekłych.

Jak wygląda trening medyczny?

Trening medyczny zazwyczaj trwa około 60 minut. W takim treningu uwzględniany jest obecny stan zdrowia i sprawność osoby ćwiczącej. W zależności od dolegliwości dobieram odpowiedni zestaw ćwiczeń wzmacniających. Są to ćwiczenia głównie z ciężarem własnego ciała, gumy oraz taśmy, piłki , lekkie obciążenia i hantle. Taki trening ma na celu wzmocnić całe ciało, poprawić kondycję, zwiększyć elastyczność, gibkość oraz polepszyć nastrój.

W jakich przypadkach warto skorzystać z treningu medycznego?

 • choroby układu krążenia
 • problemy z oddychaniem , astma
 • cukrzyca typu I i II
 • otyłość i nadwaga
 • po skręceniach, zwichnięciach oraz złamaniach
 • jako proces rehabilitacji i powrotu do zdrowia po wypadkach lub zabiegach operacyjnych
 • przed , w trakcie oraz po ciąży, po cesarskim cięciu
 • problemy z układem pokarmowym
 • dolegliwości bólowe kręgosłupa
 • dyskopatia
 • skoliozy oraz inne wady postawy ciała

Do kogo jest skierowany trening medyczny?

Z pewnością osoby z tego typu dolegliwościami powinny uwzględnić w swoim treningu fakt, że nie mogą wykonywać wszystkich ćwiczeń lub też pewnych jego form. Nierozważnie wykonywane ćwiczenia lub zaplanowane treningi mogą w dużym stopniu wpłynąć na pogorszenie stanu zdrowia. Skutek może być odwrotny do zamierzonego. Dlatego moją rolą jako trenera personalnego jest odpowiednio wszystko dopasować- dobrać objętość treningową, jego intensywność i formę tak, aby w pozytywny sposób aktywność fizyczna oddziaływała na człowieka. Niestety bardzo często spotykam się z tym, że ludzie chodzący na siłownie wykonują ćwiczenia, które w ich przypadku mogą skończyć się poważną kontuzją.

Jako trener personalny i fizjoterapeuta, doskonale wiem jak dobrać odpowiedni program ćwiczeń do danej jednostki chorobowej, dzięki czemu osoba może poprawić swoje samopoczucie, ukształtować sylwetkę i w pozytywny sposób wpłynąć na swoje ogólne zdrowie. W niektórych przypadkach jak np. cukrzyca taka aktywność fizyczna jest kluczowym elementem całego procesu leczenia. W konsultacji z lekarzem prowadzącym na pewno jestem w stanie dobrać odpowiednie formy treningu i ćwiczenia, aby uzyskać pożądany efekt.

Zobacz również:

Trening personalny Fizjoterapeuta Trening funkcjonalny Trening siłowy Trening kulturystyczny Trening modelujący sylwetkę Trening prozdrowotny Trening dla osób starszych Plany żywieniowe Rehabilitacja po kontuzjach Terapia manualna Korekcja wad postawy Przygotowanie motoryczne Masaż leczniczy