Rehabilitacja po kontuzjach

Rehabilitacja Kraków - Adrian Bugno

Rehabilitacja Kraków

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja jest procesem, który polega na jak najszybszym doprowadzeniu osoby od momentu doznania kontuzji lub po wykonanym zabiegu, do pełnej sprawności. Rehabilitacja najczęściej odbywa się w szpitalu, warunkach domowych lub sali gimnastycznej. Cały program rehabilitacji jest dobrany indywidualnie w zależności od możliwości i potrzeb osoby, która potrzebuje tego typu postępowania.

Jak wygląda rehabilitacja?

Rehabilitacja może wyglądać bardzo różnie w zależności od urazu lub zabiegu. Najczęściej wykorzystuje się takie metody jak:

  • Terapia manualna – jest to zbiór metod i technik pracy, który ma na celu jak najbardziej przyspieszyć proces regeneracji i powrotu do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta najczęściej używa swoich dłoni uciskając odpowiednie punkty lub mobilizując stawy.
  • Masaż tkanek głębokich – jest to forma masażu, która ma zwiększyć elastyczność i rozluźnić napięte mięśnie oraz powięź. Dodatkowo również przyspiesza proces regeneracji i zwiększa przepływ krwi przez tkanki.
  • Fizykoterapia – wszystkie zabiegi fizykalne, które mogą pozytywnie wpłynąć na przyspieszenie regeneracji. Wykorzystywane są różnego rodzaju sprzęty takie jak laser, ultradźwięki, elektrostymulacja, krioterapia, hydroterapia. To ma na celu przyspieszyć cały proces powrotu do zdrowia.
  • Ćwiczenia/gimnastyka – w późniejszym etapie rehabilitacji, kiedy osoba jest wstanie samodzielnie wykonać już podstawowe ruchy należy wprowadzić ćwiczenia w celu zwiększenia siły i masy mięśniowej, co jest niezbędne w procesie powrotu do pełnej sprawności
  • Trening funkcjonalny – ostatnim etapem będzie już bardziej intensywna forma ruchu, która ma już zakończyć cały proces

Kiedy jest wskazana rehabilitacja?

  • poważne złamania, skręcenia lub zwichnięcia
  • wszelkie zabiegi operacyjne, szczególnie jeśli dotyczyły układu ruchu
  • przewlekłe dolegliwości bólowe

Rehabilitacja i co dalej?

Ważnym elementem będzie w tym przypadku odpowiednio dobrany trening funkcjonalny, siłowy oraz kondycyjny w połączeniu z terapią manualną/fizjoterapią. Racjonalnie  zaplanowany program rehabilitacji daje szansę na szybki i łatwiejszy powrót do pełnej sprawności. Brak takiego postępowania może skutkować dłuższą drogą do sprawnego funkcjonowania oraz nawrotem kontuzji, a nawet występowaniem kolejnych urazów i komplikacji.

Zobacz również:

Trening personalny Fizjoterapeuta Trening funkcjonalny Trening siłowy Trening kulturystyczny Trening modelujący sylwetkę Trening prozdrowotny Trening dla osób starszych Trening medyczny Plany żywieniowe Terapia manualna Korekcja wad postawy Przygotowanie motoryczne Masaż leczniczy