Jak zostać trenerem personalnym?

personal, trainers, london-1277392.jpg

Nie wyobrażasz sobie życia bez aktywności fizycznej? Czujesz, że siłownia to Twój drugi dom, dbasz o racjonalne i zdrowe odżywianie oraz lubisz kontakt z ludźmi? Jeśli tak, to może pojawić się pomysł, by pasję przekształcić w wymarzoną pracę. Jak zatem zostać trenerem personalnym? Zapraszam do lektury.

Trener personalny – kim tak naprawdę jest?

Trener personalny to ktoś więcej niż gość, który podpowie nam jak ćwiczyć i co jeść. To osoba, która jest ekspertem w owej dziedzinie i jest gotowa stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Idealny coach doradzi w temacie odpowiedniej suplementacji, zbilansowanej diety, anatomii ludzkiego ciała czy fizjoterapii. To osoba, dzięki której na sali ćwiczeń czujemy się bezpiecznie i pewnie. Nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia mogą przynieść więcej szkód niż korzyści. Właśnie dlatego pomoc trenera personalnego jest nieodzowna, by nauczyć się prawidłowych wzorców ruchowych oraz poprawnej techniki.

Kim jest trener personalny? To tak naprawdę Twój mentor, który pomoże Ci zmienić nie tylko Twoje ciałe, ale również podejście do tematu zdrowego trybu życia.

Jakie cechy powinna posiadać osoba, która chce zostać trenerem personalnym? Nieodzowna okaże się miła aparycja oraz dobry kontakt z ludźmi. Nie bez znaczenia jest także cierpliwość oraz opanowanie, gdyż ludzie korzystający z pomocy trenera personalnego mogą być naprawdę różni. Kolejna niezbędna cecha to ambicja. Jest ona w tym zawodzie wręcz niezbędna. Trener, który chce być dobry w tym, co robi, musi na bieżąco aktualizować i poszerzać wiedzę oraz korzystać z dostępnych kursów i szkoleń. Jeśli brakuje Ci którejkolwiek z powyższych cech, być może zawód trenera personalnego nie jest stworzony dla Ciebie.

Czy wyższe wykształcenie jest niezbędne?

Papierek poświadczający ukończenie studiów może być dodatkowym atutem w ramach dotychczasowych osiągnięć trenera, jednak w żadnym wypadku nie jest czymś wymaganym. Właśnie to jest najpiękniejsze w tym zawodzie – przede wszystkim liczy się miłość do sportu, praktyczna wiedza i pasja. Będąc w posiadaniu tych trzech rzeczy, masz spore szanse, by stać się wyśmienitym trenerem personalnym ze sporym gronem zaufanych klientów przy boku. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w ramach osobistego rozwoju po upływie pewnego czasu ukończyć kierunek, który dodatkowo podniesie kwalifikacje (np. fizjoterapia czy dietetyka).

Czy trener personalny musi mieć wyższe wykształcenie? Nie, jednak nauka na uczelni wyższej oraz kursy to doskonałe podwaliny w tym zawodzie.

Czy to, że zawód trenera personalnego nie obliguje do ukończenia konkretnego kierunku studiów oznacza, że pracę można zacząć “z marszu”? Niestety nie jest aż tak łatwo. Oprócz posiadanych umiejętności i szerokiej wiedzy warto ukończyć jeden z kursów na trenera personalnego. Zdobyta legitymacja zdecydowanie zwiększy szanse na zatrudnienie i będzie kolejną pozycją na liście Twoich osiągnięć.

Czy wybór kursu ma znaczenie?

Rynek jest przepełniony różnymi ofertami kursów trenerskich. Twoim zadaniem jest przeprowadzenie skrupulatnego researchu i wybór tego najlepszego. Czym wobec tego warto się kierować? Cena z pewnością nie powinna być głównym kryterium wyboru. Dlaczego? Wiele kursów, charakteryzujących się wyjątkowo atrakcyjną ceną, bazuje na ogromnej ilości suchej wiedzy, którą w dobie internetu z łatwością możesz zdobyć samodzielnie. Niewykluczone, że wiele z tych informacji masz już świetnie opanowanych, w końcu ta tematyka jest Ci bliska od dawna. Skoro nie cena, to co okaże się najistotniejsze? Dwie kluczowe kwestie, które warto brać pod uwagę podczas poszukiwania idealnego kursu, to doświadczenie prowadzących oraz szczegółowy program kursu. Szkolenie prowadzone przez doświadczonych i umiejętnych nauczycieli, którzy niejedno już osiągnęli w owej dziedzinie, oraz liczne zajęcia praktyczne to klucz do sukcesu. Podczas takiego kursu zdołasz zweryfikować zdobytą wcześniej teorię oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. Z pomocą wykwalifikowanego nauczyciela zdobędziesz także cenną praktykę i doświadczenie.

Co pomoże odnieść sukces w karierze trenera personalnego?

Warto poruszyć w tym miejscu pewną ważną kwestię, a mianowicie – zanim zaczniesz pracować nad formą i sylwetką podopiecznych, najpierw zadbaj o swoją. Twoje zdrowie, kondycja i ciało może stać się najlepszą reklamą, bądź też zniechęcić innych do nawiązania z Tobą współpracy. Ponadto może stanowić dodatkowy czynnik motywacyjny dla Twoich klientów. Patrząc na swojego coacha, będą chcieli być tacy jak on.

Choć już była o tym mowa, warto powtórzyć raz jeszcze: dobry trener personalny musi być ambitny i gotowy do ciągłego zdobywania wiedzy. Powinien poszerzać zakres informacji na temat fizjologii i anatomii ludzkiego ciała, suplementacji, dietetyki czy fizjoterapii. Prócz powyższych czynników, które są stricte związane z zawodem, niezbędne okaże się także rozwijanie innych umiejętności. Mowa tu chociażby o prowadzeniu rozmowy z klientem oraz skutecznym motywowaniu podopiecznych do sumiennej pracy, pokonywania swoich słabości i przestrzegania zalecanego planu żywieniowego

Reasumując, jeśli kochasz aktywność fizyczną, posiadasz wymaganą wiedzę, jesteś ambitny, a praca z różnymi ludźmi jest dla Ciebie źródłem satysfakcji oraz spełnienia – zawód trenera personalnego został stworzony właśnie dla Ciebie. Warto dodać, że osiągnięcia i postępy podopiecznych mogą stać się źródłem ogromnej satysfakcji i motywacją do dalszych postępów na ścieżce zawodowej.

Czytaj również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry