Jak zadbać o zdrowy sen?

woman, asleep, girl-2197947.jpg

Ludzie myśląc o zdrowiu zazwyczaj skupiają się na aktywności fizycznej, odpowiednim odżywianiu lub suplementacji. Jednak bardzo często zapominają o tym, że ważną częścią zdrowego stylu życia jest również odpowiednia higiena snu! Przygotowałem dla Ciebie 5 prostych zasad, aby Twój sen był efektywny. Zatem jak spać, żeby się wyspać?

1. Stałe pory snu

Nasz organizm bardzo lubi wpadać w różnego rodzaju rutynę. To powoduje, że organizm pracuje wtedy zdecydowanie bardziej efektywnie. To jaka pora snu jest dla Ciebie najlepsza zależy od Ciebie. Zazwyczaj można większość ludzi podzielić na dwa typy: skowronki lub sowy. Ważne, żebyś to Ty czuł/a się z tym dobrze, o której kładziesz się spać i wstajesz. Dlatego zadbaj o to, aby mieć stałą porę wstawania oraz zasypiania. To pomoże Ci się lepiej wyspać.

2. W sypialni powinno być kompletnie ciemno

Dlaczego jest to takie istotne, aby było kompletnie ciemno? Hormon snu zwany melatoniną wydziela się tylko w momencie, kiedy panuje ciemność. Im więcej tego hormonu, tym głębszy i wydajny staje się Twój sen. Nawet delikatnie przenikające światło z ulicy może powodować problemy z zasypianiem. Jeśli masz taką możliwość – wyrzuć z sypialni wszelkiego rodzaju diody i inne światełka, bo nawet one mogą negatywnie wpływać na Twój sen.

3. Nie korzystaj z telefonu lub telewizora przed snem

Telewizor lub telefon wydzielają bardzo silne światło niebieskie, które powoduje blokowanie wydzielania melatoniny. Mimo, że jest ciemno na zewnątrz lub nawet w pokoju to organizm dostaje wciąż sygnał, że jest jasno! Bardzo często z tego powodu ciężko będzie Ci zasnąć wieczorem, a jak Ci się uda to ten sen nie jest tak wydajny jak powinien.

4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia

Nie powinno być, ani za zimno, ani za gorąco. Mówi się, że najlepsza temperatura to coś pomiędzy 16, a 20 stopni Celsjusza. Lepiej, żeby było trochę za chłodno, niż za ciepło. Wtedy nasz organizm dużo wydajniej pracuje w nocy. Tak – nasz organizm bardzo mocno pracuje w nocy, aby w pełni zregenerować Cię na kolejny dzień!

5. Wycisz swoją głowę

Jeśli już leżysz w łóżku – przestań myśleć o jutrzejszym dniu! Lub o sytuacji, która wydarzyła się wcześniej. Nawet może Ci się wydawać, że o niczym nie myślisz, ale często problem z bezsennością wynika właśnie z natłoku myśli, których nawet nie jesteś świadomy/a. Dobrym pomysłem, na to aby wycisz swoje ciało jest medytacja. Nawet skupienie się 5 minut na swoim oddechu wystarczy, aby totalnie wyłączyć głowę i spokojnie zasnąć.

Mam nadzieje, że te 5 prostych porad pomoże Ci zadbać o zdrowy i lepszy sen. To właśnie regeneracja jest tym, czego w dzisiejszych czasach ludziom brakuje najbardziej w tych zabieganych czasach. Zadbaj o to, a będziesz dużo silniejszy i zdrowszy!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry