Jak poradzić sobie z dyskopatią?

back, pain, shoulder-5163495.jpg

W przypadku bólu kręgosłupa większość ludzi wybierze się do lekarza rodzinnego lub ortopedy w celu znalezienia przyczyny swoich dolegliwości. Najczęstszą diagnozą, którą można usłyszeć z ust lekarza po wykonaniu badania obrazowego jest dyskopatia. Ale czy aby na pewno to dlatego odczuwasz ból w plecach?

Czym jest dyskopatia?

Dyskopatia jest chorobą degeneracyjną krążka międzykręgowego, która może dotykać osoby już w wieku 30-50 lat. W zależności w którym odcinku kręgosłupa występuje dyskopatia mogą występować inne objawy. Jest to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Krążki międzykręgowe spełniają niezwykle ważną role w amortyzacji naszego kręgosłupa.

Z jakich przyczyn powstaje dyskopatia?

Głównym powodem jest brak ruchu oraz nadmierne przeciążenie kręgosłupa. A co za tym idzie osłabienie siły mięśniowej w wyniku małej lub żadnej aktywności fizycznej. Długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej w nieergonomicznym siedzeniu będzie dodatkowo obciążać kręgosłup. To mięśnie posturalne przede wszystkim odpowiadają za poprawną postawę naszego ciała i ich osłabienie może doprowadzić do dyskopatii.

Jakie są objawy dyskopatii?

Najczęściej pacjenci odczuwają promieniujący ból w danym odcinku kręgosłupa. Występować może również drętwienie, mrowienie, kłucie. W stanach ostrych może dojść nawet do osłabienia siły mięśniowej i niedowładu kończyny. Jednym z najczęściej występujących typowych objawów dyskopatii odcinka lędźwiowego może być rwa kulszowa.

A jak tak naprawdę jest z tą dyskopatią?

Dyskopatia z pewnością nie jest głównym powodem, dlaczego ktoś może odczuwać dolegliwości bólowe kręgosłupa. Często zdarza się, że ludzie mają dyskopatię i nie mają o tym pojęcia, ponieważ nie mają żadnych problemów z plecami. Podobnie jest w drugą stronę – ktoś może mieć dolegliwości bólowe kręgosłupa, a na badaniu obrazowym jest wszystko w porządku!

Pracując na co dzień z osobami, które mają dolegliwości bólowe kręgosłupa jestem absolutnie przekonany, że za sprawność Twojego kręgosłupa odpowiadają mięśnie głębokie brzucha i grzbietu. To ich dobra kondycja odciąża krążki międzykręgowe i tym samym nie powinno dojść do dyskopatii.

Dyskopatia powstaje w wyniku nadmiernego obciążenia krążków międzykręgowych, gdyż mięśnie stabilizujące są zbyt słabe, aby utrzymać odpowiednią postawę ciała.

A kiedy do tego dochodzi? Podczas siedzenia…

Jeśli przez większość swojego życia (w szkole, w pracy, w kinie, w restauracji itp.) Twoja pozycja jest siedząca, a Ty nie masz żadnej aktywności fizycznej to jest wielce prawdopodobne, że będziesz mieć w przyszłości dyskopatię.

Do dyskopatii może również dojść w przypadku nadmiernej aktywności fizycznej. Może być taka sytuacja, że ktoś intensywnie biega, ćwiczy na siłowni lub gra w piłkę nożną. Niestety nie zawsze to musi iść w parze z poprawą siły mięśni głębokich brzucha i grzbietu. Co to oznacza? Faktycznie może dojść do szybszego zwyrodnienia krążków międzykręgowych w wyniku nadmiernej eksploatacji ich podczas ćwiczeń.

Dyskopatia – jak leczyć?

Nieistotne jest jak duża jest dyskopatia i czy ona w ogóle występuje w przypadku bólu pleców. Najważniejszym elementem w prewencji dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz dyskopatii jest odpowiedni trening mięśni głębokich brzucha i grzbietu oraz poprawny wzorzec oddechu.

Warto zawsze wybrać się do lekarza, który po wykonaniu badania obrazowego może skierować na rehabilitację do fizjoterapeuty lub samodzielnie wybrać się do takiego specjalisty. Odpowiednio wdrożona rehabilitacja oraz ćwiczenia powinny przynieść odpowiedni skutek w postaci zniesienia bólu w plecach i lepszym komforcie życia.

Przykładowy zestaw ćwiczeń wzmacniających kręgosłup możesz znaleźć na moim kanale YouTube:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry